Jakie formalności należy załatwić przy sprzedaży używanego samochodu?

Przed sprzedażą używanego samochodu, należy skompletować wiele dokumentów niezbędnych przy tej transakcji i załatwić konkretne formalności urzędowe, aby zadeklarować sprzedaż i poinformować o niej zainteresowane strony. Wszystko to może Ci się wydawać dosyć skomplikowane. Dlatego postaramy się opisać krok po kroku niezbędne procedury, a także przedstawimy listę dokumentów, które należy przekazać nabywcy i tych, które musisz dostarczyć urzędom.

 

Dokumenty, które należy przekazać nabywcy

 

1. Dowód rejestracyjny, z wpisaną datą i podpisem sprzedawcy;  

 

2. Umowa kupna-sprzedaży (po 1 egzemplarzu dla sprzedającego i dla nabywcy), w której widnieją szczegółowe zapisy przedstawiające obiekt sprzedaży i identyfikujące dany pojazd (marka, model, typ nadwozia, moc).

 

 

3. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu

 

Inne formalności dotyczące sprzedaży używanego samochodu

 

O sprzedaży używanego samochodu należy poinformować odpowiednie organy administracyjne. Umowa kupna-sprzedaży przeznaczona jest dla nabywcy i dla sprzedającego, trzeci egzemplarz należy przekazać prefekturze. Można załatwić to osobiście lub przesłać dokument drogą pocztową do wydziału komunikacji.

Musisz poinformować swoją agencję ubezpieczeniową, że sprzedajesz samochód! Wyślij ubezpieczycielowi tę informację listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Tym samym przestaniesz płacić składkę ubezpieczeniową i nie będziesz ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek incydenty, których sprawcą może być nowy właściciel pojazdu. Umowy obowiązują do północy w dniu sprzedaży. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, sprawdź, czy kupujący wykupił ubezpieczenie i nie zapomnij podać dokładnej godziny sprzedaży w dowodzie rejestracyjnym.

Jeśli sprzedajesz swój samochód dealerowi, szczególnie w przypadku przekazania starego modelu w ramach rozliczenia za nowy lub używany samochód, formalności te zostaną uproszczone. Dzieje się tak w przypadku sieci Citroën Select, która pozwala uprościć transakcje. Twój doradca dopilnuje, aby wszystkie niezbędne dokumenty zostały odpowiednio przygotowane.

 

 

Citroën Polska
Citroën Polska
Nie zapomnij o koniecznych dokumentach w czasie kupna używanego samochodu.