Jakich formalności należy dopełnić przy kupnie używanego samochodu?

Myślisz o zakupie używanego samochodu? Oszczędź sobie nieprzyjemnych niespodzianek, pamiętaj o zgromadzeniu wszystkich wymaganych dokumentów, także tych, które powinien Ci przekazać sprzedawca. Kolejny etap to rejestracja pojazdu i uzyskanie nowego dowodu rejestracyjnego. Przedstawimy Ci wszystkie formalności krok po kroku, doradzimy także jak uprościć ich przeprowadzenie.

 

Dokumenty, które sprzedawca powinien Ci przekazać przy sprzedaży samochodu

1. Dowód rejestracyjny, z wpisaną datą sprzedaży (z podaniem dokładnej godziny), który dopuszcza samochód do ruchu drogowego, do chwili wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego, wystawionego na Twoje nazwisko;

2. Umowa kupna-sprzedaży (po 1 egzemplarzu dla nabywcy i sprzedającego): zawiera opis przedmiotu sprzedaży, wiążąc sprzedawcę i nabywcę w świetle prawa. W dokumencie tym warto zamieścić informacje takie jak kolor nadwozia (w przypadku samochodu pokrytego nowym lakierem), czy widoczne uszkodzenia;

3. Badanie techniczne (wykonane nie dawniej, niż w ciągu 6 miesięcy przed datą podpisania umowy kupna-sprzedaży): w przypadku samochodu 4-letniego lub starszego niezbędne jest zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu. Sprzedający musi przeprowadzić takie badanie przed transakcją sprzedaży.

 

Formalności, które należy załatwić po zakupie używanego samochodu

Udało Ci się sfinalizować proces kupna używanego samochodu? Transakcja ze sprzedawcą przebiegła pomyślnie? Teraz musisz zarejestrować samochód w ciągu 30 dni od daty kupna pojazdu, wpisanej w poprzedni dowód rejestracyjny. Związane z tym formalności załatwia się w wydziale komunikacji. Należy złożyć komplet dokumentów, odnoszących się do pojazdu, a także Twój dokument tożsamości. Poniżej przedstawiamy listę dokumentów uzupełniających.

• Aktualny dowód tożsamości;

• Poprzedni dowód rejestracyjny;

• Umowa kupna-sprzedaży;

• Badanie techniczne;

 

 

Citroën Polska
Citroën Polska
Konieczne dokumenty i formalności urzędowe, które należy załatwić kupując używany samochód.