Właściwe oszacowanie wartości używanego samochodu

Jak sama nazwa wskazuje, używany samochód nie jest już pierwszej młodości. Zazwyczaj ma na liczniku sporo kilometrów i być może zaliczył kilku kolejnych właścicieli. Niezależnie od tego, czy został wyprodukowany dawno temu, czy też ma zaledwie kilka lat, stracił swoją początkową wartość... Ale dla Ciebie to świetna wiadomość, szukasz przecież niedrogiego pojazdu!

Ustalając cenę samochodu sprzedawca może się kierować wieloma kryteriami. Stan i cechy pojazdu mają duże znaczenie, ale na jego wartość może się także wiązać z towarzyszącymi usługami. Aby pomóc Ci się w tym odnaleźć, podpowiemy Ci, jakie elementy musisz wziąć pod uwagę, aby prawidłowo oszacować używany samochód, zanim zdecydujesz się na jego kupno!

 

„Wartość brutto samochodu używanego i jego wartość rynkowa”

 

Proponujemy kilka rozwiązań, pozwalających ustalić wartość samochodu. Na ogół do tej pory głównym punktem odniesienia była wartość rynkowa samochodu z cennika Cote Argus, pojawili się jednak nowi gracze, zwłaszcza w sieci internetowej. Pozwala to przeprowadzić dodatkowe symulacje. Tak jest w przypadku narzędzia skonfigurowanego przez La Centrale lub narzędzi szacunkowych na stronie auto123. Wszyscy biorą pod uwagę te same kryteria: markę, model, datę pierwszego dopuszczenia do ruchu i stan samochodu. Według danych z cennika Cote Argus, samochód traci 22% wartości w pierwszym roku użytkowania, 19% w drugim roku i 16% w kolejnych latach użytkowania. Krótko mówiąc, im jest starszy, tym niższa jest jego cena. Tak, ale to nie wszystko.

 

 

Inne kryteria pozwalają uzyskać bardziej precyzyjną ocenę używanego samochodu: opcjonalne wyposażenie, relacja przebiegu do wieku samochodu lub jego wyjątkowy charakter (model z limitowanej edycji).

Większość współrzędnych z cennika pozwala ustalić jedynie przybliżoną cenę samochodu. Ważne jednak, by przed dokonaniem zakupu dokładniej się im przyjrzeć, biorąc także pod uwagę gwarancje i usługi, mające wpływ na wartość samochodu (informacje na ten temat znajdziesz między innymi w serwisie sieci CITROËN Select). W ten sposób uzyskasz bardziej konkretny obraz sytuacji. No cóż, właściciel dba o swój samochód nie tylko dlatego, że ten ma zaledwie 2 lata!

 

„Gwarancje i związane z nimi usługi, korzyści, które przeważają w bilansie”

 

Łatwo zauważyć, że na wartość samochodu składają się różne czynniki, poza samym samochodem! Nie da się ukryć, że gwarancje i związane z nimi usługi mogą mieć niebagatelny wpływ na cenę pojazdu. Samochody mające 2 lata i mniej, o niskim przebiegu, bywają nadal objęte gwarancją umowną producenta. Co więcej, jeśli sprzedawcą używanego samochodu jest autoryzowany dealer, może zaoferować rozszerzoną gwarancję, załatwienie formalności urzędowych, a w rozliczeniu weźmie pod uwagę Twój stary samochód... To okazja, by kupić bezpieczny, sprawny model, bez nerwów i bez ryzyka. Odwiedź zatem sieć CITROËN Select i zapomnij o przykrych niespodziankach.

Citroën Polska
Citroën Polska
Jak odpowiednio wycenić używany samochód